Biografia Astrid Lindgren - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Pippi bez pytania o pozwolenie wkroczyła w świat chłopców i dorosłych mężczyzn. Była i pewna siebie i mocna w gębie. Potrafiła przyprzeć do muru każdego. Pippi nie siedziała bezczynnie i nie czekała na księcia na białym koniu. Miała swojego konia, którego na dodatek podnosiła wysoko na własnych rękach, kiedy tylko miała na to ochotę.

Powieść o przygodach piegowatej szalonej dziewczyny nie znalazła uznania w oczach największego szwedzkiego wydawcy – Bonniers. Gotowi na zaryzykowanie wszystkiego byli natomiast słaniający się ku upadkowi i zdesperowani Rabén & Sjgren. Wydanie Pipi Pończoszanki okazało się „strzałem w dziesiątkę” i uczyniło z bankrutującego wydawnictwa potęgę na rynku dziecięcej literatury, którą jest zresztą do dziś.

Wielu dzisiejszych badaczy jej twórczości dopatruje się źródeł sukcesu w wychowaniu i pochodzeniu. Dopatrują się podobieństw jej życiorysu z innym wywodzącym się ze Smalandii człowiekiem sukcesu – Ingvarem Kampradem – twórcą potężnej firmy meblarskiej Ikea, znanej na całym świecie. Obydwoje cechowali się skromnością i prostolinijnością do ostatnich dni życia.

Pipi Pończoszanka wywołała podziw nie tylko szwedzkich dzieci, ale także szwedzkich kobiet. Astrid stała się ikoną feminizmu. W roku 1948 czasopismo dla kobiet „Damernas Värld” („Świat Kobiety”) wysłało Astrid do Stanów Zjednoczonych w charakterze reporterki. Lindgren pisała wówczas krótkie eseje, głównie poświęcone dyskryminacji czarnoskórych obywateli.

Wkrótce na rynku zaczęły pojawiać się kolejne dzieła Lindgren. Pisarka odniosła sukces nie tylko w rodzinnej Szwecji, ale na całym świecie, o czym najlepiej świadczy fakt, iż jej powieści i opowiadania ukazały się w blisko stu językach. Niezwykła popularność dzieł Astrid brała się z faktu, iż wszystkie dzieci doskonale odnajdowały się w jej świecie. Jak pisał wspomniany wcześniej Svante Trngren – ikona szwedzkiej muzyki i kultury:
Astrid pamiętała przez całe swoje życie, całym swoim ciałem, jak to było, kiedy była mała. Pamiętała niebezpieczne belki na dachu stodoły, trociny zaplątane we włosy po piłowaniu drewna, pamiętała, jak na przerwie w szkole smakowały kromki żytniego chleba z zimnym mięsem. Pamiętała, jak strasznie cudownie było wdrapywać się wysoko a potem skakać w dół. Nigdy nie zapomniała, jak cudownie, a równocześnie trudno jest być dzieckiem. Jak fantazja może być u pierwszą pomocą i ostatnią deską ratunku dla niektórych dzieci.


Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Zakupy w sklepie w Wielkiej Wsi
2  Nocleg w stogu siana
3  Charakterystyka mieszkańców BullerbynKomentarze
artykuł / utwór: Biografia Astrid Lindgren    Tagi: