Biografia Astrid Lindgren - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Astrid Anna Emilia Ericsson przyszła na świat 14 listopada 1907 roku w niewielkiej miejscowości Näs nieopodal Vimmersby w najuboższym wówczas regionie Szwecji – Smalandii. Córka Samuela Augusta Ericssona i Hanny Hult Johnsson miała dwie siostry (Stinie i Ingegerd) oraz brata (Gunnara). Pisarka wielokrotnie podkreślała, że dzieciństwo było bezsprzecznie najpiękniejszym etapem jej życia. O swoich zabawach z rodzeństwem pisała: Bawiliśmy się i bawiliśmy, cud, ze nie zabawiliśmy się na śmierć.

Po ukończeniu szkoły w Vimmerby, Astrid podjęła pracę w lokalnej gazecie. Tam poznała przyszłego ojca swojego dziecka. W 1926 roku wyszło na jaw, iż reporterka jest w ciąży z redaktorem naczelnym gazety. Mężczyzna oświadczył się jej, ale dziewiętnastolatka odrzuciła jego propozycję i wyjechała do Sztokholmu, gdzie czekała na nią posada sekretarki. Przyszła pisarka wiodła bardzo ubogie życie, dlatego po urodzeniu synka – Larsa – była zmuszona oddać go na bliżej nieokreślony czas pod dach rodziny zastępczej w Kopenhadze.

Astrid odkładała każde zarobione pieniądze, by jak najczęściej odwiedzać Larsa w stolicy Danii. Więcej czasu spędzała w pociągach niż ze swoim dzieckiem, ale nie zrażała się. Wreszcie udało jej się osiągnąć na tyle stabilną pozycję finansową, że mogła samodzielnie zaopiekować się synem w Sztokholmie.

W roku 1931 przyszła pisarka poślubiła swojego szefa – Sture Lindgrena, a po trzech latach na świat przyszło jej drugie dziecko – córka Karin. Wiele z oryginalnych postaci znanych z twórczości Lindgren, z Pipi Pończoszanką na czele, pochodziło z historyjek wymyślanych na poczekaniu dla Karin.

Lata pracy w charakterze dziennikarki i sekretarki sprzyjały rozwojowi talentu pisarskiemu. Astrid w wolnych chwilach spisywała historyki, które opowiadała swoim dzieciom. W roku 1944 zgłosiła się do konkursu ogłoszonego przez wydawnictwo Rabén & Sjgren na najciekawszą bajkę dziecięcą. Jej opowiadanie Zwierzenia Britt-Marii zajęło drugie miejsce.

Rok później Lindgren nie miała już sobie równych, gdy jej Pipi Pończoszanka zdobyła główną nagrodę, nieodwracalnie odmieniając światową literaturę dziecięcą. W Szwecji lat czterdziestych dwudziestego wieku do roli dziewczynek należało posłuszeństwo wobec rodziców, zabawa lalkami, dobre maniery. To, co reprezentowała sobą Pipi godziło w taki stan rzeczy. Jak pisze Svante Trngren:

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Charakterystyka mieszkańców Bullerbyn
2  Poszukiwanie skarbu
3  Opieka nad małą KerstinKomentarze
artykuł / utwór: Biografia Astrid Lindgren    Tagi: