Historia zęba Ollego - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Gdy Olle pobiegł do domu, Lasse postanowił zakraść się do niego i dokończył jego udrękę: „- Dam radę. Lekarz dentysta Lasse Eriksson wyrywa zęby ze znieczuleniem - powiedział i wypiął dumnie brzuch”.

Wszyscy pobiegli do pokoju amatorskiego stomatologa i usiedli w oczekiwaniu. Gdy Olle w końcu się położył i zgasił światło, reszta zamarła. Po chwili usłyszeli szelest na lipie, rosnącej między domami: „To szedł Olle”. Britta, Anna i Lisa wśliznęły się szybko do dużej szafy w ścianie, a Lasse i Bossę rzucili się na swoje łóżka i podciągnęli kołdry pod brodę. Olle powiedział, że prawdopodobnie jutro nie pójdzie do szkoły, ponieważ boli go brzuch.

Gdy chłopiec przeszedł po lipie z powrotem do siebie, jego przyjaciele dalej czuwali, aż zaśnie. W końcu Lasse zapytał, czy Olle już śpi. Niestety, jeszcze nie zasnął, musieli jeszcze poczekać. Po jakimś czasie Lasse i innie weszli po lipie do Ollego, a starszy brat Lisy ujął mocno grubą nitkę, wyrecytował krótki wierszyk i pociągnął - i na końcu nitki dyndał już ząb. Olle nawet się nie obudził, mruknął tylko przez sen, że boli go brzuch.

Lasse przywiązał nitkę do lampy pod sufitem, dyndał na niej ząb.

Następnego dnia Ollego wcale nie bolał brzuch. Stał przed swoją furtką i czekał na przyjaciół jak zwykle. Tak się śmiał, że na samym przedzie widać było między zębami dużą dziurę. Dzieci opowiedziały mu o wczorajszym podstępie, a on śmiał się głośno. Był tak wesół, że aż skakał i kopał wszystkie kamienie leżące na drodze.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Zabawy dzieci z Bullerbyn
2  Ucieczka Lisy i Anny z Bullerbyn
3  Zwierzęta w BullerbynKomentarze
artykuł / utwór: Historia zęba Ollego    Tagi: