Charakterystyka postaci pobocznych - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Emil
Sprzedawca w sklepie w Wielkiej Wsi, posiadacz rudych wąsów. Zawsze częstuje dzieci cukierkami kwaskowymi, nawet gdy pewnego dnia Lisa i Anna odwiedziły jego sklep kilka razy (przygoda z zakupami dla mieszkańców Bullerbyn bez spisania listy sprawunków na kartce).

Jan z Młyna
Jan jest „niewielkim, zabawnym staruszkiem”. Mieszka samotnie w małym domku w głębi lasu. Tuż obok chatki ma młyn, położony nad Wierzbowym Potokiem, płynącym wartko, z szumem i hukiem.

Niewiele ludzi wozi ziarno do zmielenia w młynie Jana, tylko mieszkańcy Bullerbyn i trochę ludzi z drugiej strony lasu. Z tego powodu Jan jest bardzo często sam w swoim młynie. Zamiast dorosłych woli przebywać wśród dzieci. Gdy przychodzą do niego:
„mówi bez ustanku, gdy jednak przychodzą do niego dorośli, nie odzywa się ani jednym słowem, chyba wtedy, gdy musi odpowiadać na pytania”.


To on opowiadał dzieciom historie o mieszkającym w młynie małym trollu:
„Widział go już wiele razy. Troll jest przeważnie grzeczny, lecz czasem płata różne złośliwe figle. To chwyta kamień młyński i trzyma go tak, że nie może się obracać. To znów wysypuje cały worek mąki na podłogę (…) Przeważnie jednak troll bywa grzeczny. Wtedy zamiata i sprząta w młynie”.

Opowiadał też o tańczących na polance elfach, o nimfie leśnej, a na koniec o ukazującym się tylko w nocy Wodniku, który siedział na kamieniu i grał na skrzypcach.

Monika
Pojawia się w rozdziale „W Bullerbyn jest zawsze wesoło”, gdy przyjeżdża z mamą, żeby zobaczyć Bullerbyn: „przyjechała bardzo wytworna pani z dziewczynką”.
Chłopcy zaczęli rozmawiać z Moniką, Olle pokazał jej nawet malutką Kerstin. Gdy Lisa zauważyła, że nowo poznana dziewczynka ma piękną broszkę, a natychmiast ją odpięła i włożyła jej do ręki. Mamusia Moniki także mówiła, żeby Lisa przyjęła podarunek i w końcu bohaterka grzecznie podziękowała.

Nauczycielka
Nauczycielka to miła kobieta mieszkająca w budynku szkoły, na piętrze. Miała śliczny pokoik, pianino, dużo książek i małą kuchenkę. Uczniowie pomagali jej przynosić drewno, za co w zamian pożyczała im książki i zapraszała na czekoladę.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Zakupy w sklepie w Wielkiej Wsi
2  Nocleg w stogu siana
3  Jazda na łyżwach na zamarzniętym jeziorzeKomentarze
artykuł / utwór: Charakterystyka postaci pobocznych    Tagi: