Lisa Erikson - charakterystyka - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Postanowiły podarować komuś kwiaty, najlepiej takie osobie, która nigdy ich nie dostaje. Wybór padł na parobka Oskara. Wręczyły mu bukiet wrzosów, gdy wywoził taczkę z nawozem do gnojówki za oborą. Gdy potem ujrzały kwiaty w gnojówce, postanowiły skończyć ze sprawianiem ludziom przyjemności.

Po południu dziewczynki ujrzały w kuchni mamy Lisy wyglądającego na nieśmiałą osobę Svenssona z Stubbenaset. Miał od nich kupić prosiaka, więc Lasse i Bossę pobiegli po tatusia, który orał w polu. Przez ten czas Svensson siedział w kuchni i czekał. Anna wymyśliła, że porozmawiają z nim, by dodać mu otuchy. Z ich ust padły trzy zdania: „Dziś jest piękna pogoda (….) Wczoraj była piękna pogoda (…) Pewno i jutro będzie ładna pogoda”. Gdy pojawił się tatuś, gość na koniec „rozmowy: zachichotał i spytał: „- A jaka pogoda była przedwczoraj?”.

Niepowodzenia w sprawianiu ludziom przyjemności nie zraziły Lisy. Swoje dobre serce, bezinteresowność i hardość ducha pokazała, gdy bez wahania oddała ukochaną lalkę chorej koleżance. Dopiero po tym wydarzeniu Lisa i Anna zrozumiały, że największe przyjemności sprawiają wtedy, gdy nie planują wszystkiego na siłę.
Kolejną cechą charakteru Lisy było niezwykłe połączenie oszczędności i bezwzględnej szczerości. Gdy znalazła pod krzakiem porzeczek jedenaście kurzych jaj i w nagrodę Lisa dostała od mamy po pięć óre (drobna moneta szwedzka) za każde znalezione jajko, swoją część wrzuciła do skarbonki, a resztę rozdała przyjaciołom (każdemu po 5 óre).

W przyszłości Lisa chciała zostać piastunką dla dzieci lub mamą („Bo bardzo lubię małe, malutkie dzieci. Mam siedem lalek, dla których jestem mamą”) i wyjść za Ollego. Mimo traumatycznych przeżyć związanych nad małą Kerstin oraz niechęci chłopca do planów wspólnego życia, bohaterka nie zamierzała się poddać. Z pewnością osiągnęła to, co założyła.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Dzieci z Bullerbyn - streszczenie
2  Anna Andersson – charakterystyka
3  Poszukiwanie skarbuKomentarze: Lisa Erikson - charakterystyka

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: