Miejsca w książce „Dzieci z Bullerbyn” - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Jezioro Zagrody Północnej
To jezioro, w którym latem kąpały się dzieci („Wystarczy przebiec przez ich pastwisko, a już jest się nad jeziorem Zagrody Północnej. Kąpiemy się w nim latem. Na brzegu jest śliczna plaża”), a zimą jeździły na łyżwach.

Pierwszą część wypełnia opis groźnej przygody właśnie na tym jeziorze. Pewnego dnia dzieci postanowiły pojeździć na łyżwach na zamarzniętej tafli. Mimo wyrąbanej w lodzie przerębli, mamy zgodziły się na zabawę. Bohaterowie obiecali zachowywać się ostrożnie i omijać otoczoną jałowcem dziurę. Niestety, Lasse chciał się popisać i w końcu wpadł do wody:
„I nagle - plusk! Wjechał tyłem prosto do przerębli, gdyż zapędził się zbyt daleko. Zaczęliśmy krzyczeć. Lasse krzyczał najgłośniej. Przestraszyliśmy się okropnie, bo myśleliśmy, że Lasse utonie. Położyliśmy się na lodzie długim rzędem, trzymając jedno drugie za nogi. Bossę leżał na samym przodzie przy przerębli, a my trzymaliśmy go z całej, całej siły za nogi. Wtedy Bossę wyciągnął Lassego z przerębli i pobiegliśmy do domu, ile było sił w nogach”.


Na szczęście chłopiec doszedł do siebie w zaciszu domowego ogniska i nie odniósł poważniejszych obrażeń.

Na jeziorze znajdowała się wyspa, na której dzieci szukały skarbu i przeżyły niezwykłą przygodę z baranem Ulrikiem, zaś po drugiej stronie wznosiły się wysokie góry. Dzieci bawiły się czasem, że były to Góry Skaliste.

Zawsze pierwszego wieczoru po rozpoczęciu wakacji dzieci szły nad to jezioro łowić ryby własnoręcznie zrobionymi wędkami. Ten wieczór Lasse nazywa Wielkim Wieczorem Rybackim, a pagórek, na którym siedzą – Okonim Wzgórzem.
Widok jeziora zapierał dech w piersiach:
„Wówczas zauważyliśmy, jak ślicznie wygląda wyspa, która leży na samym środku jeziora Zagrody Północnej. W tym miejscu, gdzie czasem się kąpiemy, słońce lśniło na każdym kamieniu”.


Góry Skaliste
Dzieci uwielbiały robić sobie długie wycieczki na ten teren.
Znajdowały się po drugiej stronie jeziora. Dzieci bawiły się czasem, że były to Góry Skaliste. Podpływały do nich na łódce i siadały w pięknej grocie pod kilkoma ogromnymi głazami, przedtem przywiązując łódź do przybrzeżnej sosny.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Plan wydarzeń „Dzieci z Bullerbyn”
2  Lisa Erikson - charakterystyka
3  Anna Andersson – charakterystykaKomentarze
artykuł / utwór: Miejsca w książce „Dzieci z Bullerbyn”    Tagi: